The Magnificent Moon Hare and the Foul Treasure

Author: Sue Monroe
Publisher: Egmont UK
ISBN: 1780312660
Format: PDF, Mobi
Download Now
The fabulous second book in an enchanting new comedy series about a magical Moon Hare. A future classic, perfect for fans of Roald Dahl. ‘We must find out what the exciting THING is! I bet that it’s TREASURE!’ P.J. and the Moon Hare are off on a new adventure, battling pirates. Accompanied by P.J.’s dragon (who’s called Sandra even though he’s a boy) can P.J. and the Moon Hare stop the horrible feathered villain Foul from stealing Uncle Julian’s treasure? Sue Monroe is a fresh voice in children’s books who will appeal to fans of the great Roald Dahl. The Magnificent Moon Hare and the Foul Treasure is packed with wacky characters, quirky plot twists and a general feast for the imagination. One of the genuinely funny children’s books on the shelves today.

Ta tria mikra lykakia

Author:
Publisher:
ISBN: 9789602402399
Format: PDF, Docs
Download Now
An altered retelling of the traditional tale about the conflict between pig and wolf--with a surprise ending.

B jn zem DELTORA Hora d su

Author: Emily Rodda
Publisher: Nakladatelství Fragment
ISBN: 8025311724
Format: PDF, Docs
Download Now
Pátý kámen Kouzelného pásu Deltory nebude vůbec snadné získat. V temných hlubinách Hory děsu, která se tyčí na samotných hranicích se Zemí stínů, jej hlídá strašlivý vládce. Mezi obyvateli Hory jsou spojenci, ale i zákeřní nepřátelé. Podaří se našim hrdinům překonat všechny nástrahy? Pátý díl napínavé edice Bájná země DELTORA.

Author: Brandon Sanderson
Publisher: Metaichmio Publications
ISBN: 618030579X
Format: PDF, Mobi
Download Now
Πριν από δέκα χρόνια ο Όλεθρος ήρθε στον κόσμο. Εμφανίστηκε σαν μια εκτυφλωτική λάμψη στον ουρανό και χάρισε υπεράνθρωπες δυνάμεις σε μια πλειάδα καθημερινών ανθρώπων. Πλημμυρισμένος από φόβο και δέος, ο υπόλοιπος κόσμος άρχισε να αποκαλεί τους ανθρώπους αυτούς Επικούς. Οι Επικοί, όμως, δεν είναι φιλικά διακείμενοι προς την ανθρωπότητα. Μαζί με τις απίστευτες ικανότητές τους απέκτησαν και το πάθος της εξουσίας και η απόλυτη εξουσία προϋποθέτει τη συντριβή του ελεύθερου ανθρώπινου πνεύματος. Στις μέρες μας, στο σημείο όπου κάποτε βρισκόταν η πόλη του Σικάγο, ο πανίσχυρος Επικός που είναι γνωστός ως Ατσαλόκαρδος κυβερνά ως τύραννος, προικισμένος με απίστευτη φυσική δύναμη και την ικανότητα να ελέγχει τα στοιχεία της φύσης. Οι φήμες λένε πως οι σφαίρες δεν μπορούν να τον βλάψουν, πως καμιά λεπίδα δεν μπορεί να τον πληγώσει, πως η φωτιά δεν τον αγγίζει... Είναι άτρωτος, ανίκητος. Κανείς δεν τολμά να του αντισταθεί. Κανείς… εκτός από τους Τιμωρούς. Οι Τιμωροί είναι μια μυστηριώδης ομάδα απλών ανθρώπων που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στη μελέτη των Επικών. Σκοπός τους είναι να ανακαλύψουν τα αδύνατα σημεία τους και να καταφέρουν κάποτε να τους αφανίσουν. Ο νεαρός Ντέιβιντ θέλει όσο τίποτα στον κόσμο να γίνει μέλος των Τιμωρών. Λίγο μετά την άφιξή του στο Σικάγο, ο Ατσαλόκαρδος δολοφόνησε τον πατέρα του Ντέιβιντ. Όπως ακριβώς και οι Τιμωροί, ο Ντέιβιντ μελετά εδώ και χρόνια τους Επικούς, καταστρώνοντας σχέδια για την εξάλειψή τους. Το μεγάλο του όπλο στην προσπάθεια αυτή, όμως, δεν είναι κάποιο αντικείμενο αλλά μια ανάμνηση, που οι Τιμωροί έχουν ανάγκη για να εκπληρώσουν την αποστολή τους. Έχει δει τον Ατσαλόκαρδο να ματώνει. Κι η καρδιά του διψά για εκδίκηση.

Childrens Catalog

Author: H.W. Wilson Company
Publisher: H.W. Wilson
ISBN:
Format: PDF, Kindle
Download Now
The 1st ed. includes an index to v. 28-36 of St. Nicholas.